Piatková Noc výskumníkov 2022 dopadla z nášho pohľadu výborne!

Deti, v každom veku, ale aj dospelí, sa pristavovali, veľa sa pýtali, rozmýšľali a odpovedali na naše otázky… 😊
V laboratóriu fyziológie reprodukcie mohli zistiť, čo sa skrýva pod názvom 1+1=1, že rozlišujeme pohlavné a nepohlavné rozmnožovanie a o zábavu mali postarané pri priraďovaní obrázkov spermií ku správnemu živočíšnemu druhu (s čím mala nejedna skupinka problém 😃 ).
Ďalej sa mohli dozvedieť v laboratóriu neurobiológie, ktoré druhy vtákov spievajú, že spev vtákov a reč človeka má medzi sebou množstvo paralel, a že nové neuróny vznikajú aj v dospelosti 🗣🧠. Navyše si mohli vyskúšať prácu s automatickou mikropipetou.
V laboratóriu aviárnej embryológie a bunkových kultúr návštevníkov najviac zaujalo video, na ktorom bol ukázaný vývin embrya prepelice. Tiež sa mohli dozvedieť, že prepeličky boli vo vesmíre a aké sú užitočné pri výskume boja proti rakovine.
To, že sliepky nie sú len továreň na vajcia a že nie sú hlúpe, ako sa o nich hovorí sa dozvedeli v laboratóriu správania a welfare hydiny 🐔. Z praktických veci boli pre nich pripravené vajcia, ktoré priraďovali k správnemu druhu vtáka a mohli si odfotiť ruky termokamerou.
V biochemickom laboratóriu sa dozvedeli o biotechnologicky významných kvasinkových kmeňoch a ich využití na produkciu vzácnych nenasýtených mastných kyselín 🧫. Taktiež si mohli vyskúšať papierovú chromatografiu – delenie zmesi pigmentov na filtračnom papieri, kde všetci vytvorili krásne obrazce.
Všetkým účastníkom veľmi pekne ďakujeme o záujem o našu vedecku prácu a dúfame, že sa znova stretneme aj o rok 👩‍👋