Pravidelne publikovaná Výročná správa o činnosti a hospodárení za rok 2024 je už dostupná na našom webe.
Tento rok z nej vyberáme tieto body:
- Nový vedúci organizačnej zložky Ústavu biochémie a genetiky živočíchvo CBv SAV, v. v. i.: S účinnosťou od 01.11.2024 vystriedal Mgr. Martin Valachovič, PhD. vo funkcii vedúceho organizačnej zložky RNDr. Ľubora Košťála, CSc.
- Nová predsedníčka vedeckej rady CBv SAV, v. v. i.: Mgr. Ľubica Niederová, PhD.
- Aktívna účasť na projektoch VEGA a APVV: Centrum sa aktívne zapojilo do riešenia 28 projektov APVV a 31 projektov VEGA ako nositeľ projektu alebo na základe zmluvnej spolupráce.
- Plán obnovy a odolnosti SR: Centrum získalo financovanie na 8 projektov v rámci výziev z Plánu obnovy a odolnosti SR.
- Medzinárodné projekty: Centrum sa aktívne zapojilo doriešenia 18 medzinárodných projektov rôznych kategórií ako nositeľ projektu alebo na základe zmluvnej spolupráce.
- Podporný fond Štefana Schwarza: O prípevok požiadali 4 postdoktorandi, pričom úspenými žiadateľmi boli dvaja.
- Schéma „PostdoktoGrant“: Do 1. výzvy programu grantov pre postdoktorandov SAV „PostdokGrant“ sa v r. 2024 zapojili štyria postdoktorandi z ÚFHZ CBv SAV a financované budú 3 projekty. Na ÚMFG CBv SAV sa do výzvy zapojili tri postdoktorandky a financované budú všetky 3 projekty.
- Schéma Granty pre doktorandov SAV: V rámci výzvy 6. ročníka programu Granty pre doktorandov SAV budú financované štyri Doktogranty mladých vedeckých pracovníčok.
- Návratová schéma SAV: O podporu z Návratovej projektovej schémy SAV pre rodičov po návrate z materskej a/alebo rodičovskej dovolenky požiadali tri mladé vedecké pracovníčky a všetky boli úspešné.
- Štipendium France Excellence: Postdoktorandka Ing. Katarína Tokarčíková, PhD. z ÚFHZ CBv SAV sa uchádzala o štipendium France Excellence na vedecko-výskumný pobyt vo Francúzsku na University of Technology of Compiègne, s projektom “ Next-generation in vitro tools for studying intestinal barrier: comparing 2D and 3D models of the intestinal epithelium“ a po úspešnom schválení jej bolo udelené štipendium na mesačný pobyt.
- Pedagogická činnosť: Naši kolegovia venovali dokopy 213 hodín pedagogickej činnosti.
- Vedecké publikácie: Pracovníci publikovali 38 vedeckých prác registrovaných v Current Contents Connect a 9 vedeckých prác registrovaných vo Web of Science Core Collection alebo Scopus.
- Ocenenie SAV: Predsedníctvo SAV ocenilo 5 kolegov v rôznych kategóriách.
- Účasť na medzinárodných konferenciách: Pracovníci Centra biovied SAV, v. v. i. aktívne reprezentovali svoj výskum na národných a medzinárodných konferenciách, pričom celkovo 6 prednášok bolo vyžiadaných.
- Udelenie patentu: Kmeň kyslomliečnych baktérií Lactococcus lactis subsp. lactis MK1/3, spôsob výroby fermentovaného kozieho mlieka a výrobok vyrobený týmto spôsobom. Číslo patentu: 289266. Dátum udelenia: 4.11.2024.
- Prihlásené vynálezy: 1. Kmeň kyslomliečnych baktérií Lactococcus lactis PD MO 1/9, použitie uvedeného kmeňa, spôsob výroby fermentovaného kozieho mlieka, výrobok vyrobený týmto spôsobom. 2. Kmene kyslomliečnych baktérií Lactococcus lactis 33S7, Lacticaseibacillus paracasei LP ZM-2, použitie uvedených kmeňov, spôsob výroby čerstvého mäkkého syra a zrejúceho mäkkého syra z kozieho mlieka a výrobky vyrobené týmto spôsobom.
- Popularizačné aktivity: Centrum biovied SAV, v. v. i. organizovalo a podieľalo sa na viacerých popularizačných aktivitách pre žiakov a študentov základných a stredných škôl a laickú verejnosť.