[POPULARIZÁCIA] Uplynulý víkend na podujatí „My sme SAV“

Uplynulý víkend (14.-15. jún 2024) sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konalo popularizačné podujatie „My sme SAV“. Počas dvoch dní ste mohli spoznať prácu mnohých vedeckých tímov a my sme tam nemohli chýbať.


Centrum biovied reprezentoval tím zložený zo zástupcov Ústavu biochémie a genetiky živočíchov (ÚBGŽ) a Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky (ÚMFG). Pre deti, ale aj dospelých sme pripravili množstvo aktivít, zVEDAvých kvízov, malých experimentov a úloh, cez ktoré mohli nazrieť do tajov vedeckého bádania na Centre biovied.

Kolegovia z ÚBGŽ objasnili príčiny stúpajúcej neplodnosti nielen u ľudí, ale aj zvierat. Malí (ale aj veľkí) návštevníci sa pokúsili správne identifikovať pôvod vajec od zebričky až po pštrosa a zistiť, ako sa vyvíja vtáčie embryo. Pre milovníkov hier sme pripravili skladačky, doplňovačky a pexesá. Vysvetľovali sme, prečo bunky potrebujú membránu, z čoho je zložená, a dokonca si mohli vytvoriť aj vlastný lipid. Rozprávali sme sa, prečo treba dbať na dobrý welfare zvierat, ako môžu prepeličky prispieť v boji proti rakovine, a tiež aké nástrahy musí prekonať spermia na ceste za vajíčkom.

Kolegyne z ÚMFG pripravili miniskleník so superzdravými mikrobylinkami a tiež si pripravili pokus, pri ktorom si mohli deti vytvoriť farebnú dúhu z kapusty na základe zmeny pH. Starší návštevníci si overili svoje poznatky zo sveta izotiokyanátov, DNA a RNA vo vedomostnom kvíze. Dozvedeli sa, čo sú to neuróny, ako pracujú a zistili, či sa líši ľudský a vtáčí mozog.

Kto sa chcel o našej práci dozvedieť ešte viac, mohol sa porozprávať s kolegyňou z redakcie General Physiology and Biophysics, ktorá vysvetlila, akým témam sa v Centre biovied venujeme. Na pamiatku si z nášho stánku mohli odniesť záložku do knihy, sladkosť alebo inú drobnosť.

Atmosféra bola výborná, návštevníci zvedaví a veríme, že sme im umožnili zažiť fascinujúci svet živých organizmov na vlastnej koži. Tento rok hodnotíme ako veľmi úspešný a už teraz sa tešíme na ten nasledujúci. A s kým sa vidíme v roku 2025?

Foto: Katarína Gáliková, Martina Kšiňanová